خبر

عنوان خبر:

۲ راهکار پیشنهادی برای جلوگیری از زیان تولیدکنندگان تخم‌مرغ
12:30:221400/04/03 print

خلاصه خبر:

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار کشور گفت: ذخیره‌سازی گردشی و افزایش سن گله مرغ تخم‌گذار به ۱۱۰ هفته، دو راهکار برای حفاظت از این صنعت و جلوگیری از زیان تولیدکنندگان است.


متن خبر:

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)؛به نقل از ایرنا،«صدرا علی اکبرخانی» روز چهارشنبه افزود: اکنون هر کیلوگرم تخم مرغ درب واحدهای تولیدی بین ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش می رسد، اما با وجود افزایش هزینه ها، تولیدکنندگان روی هر کیلوگرم تخم مرغ تولیدی نزدیک چهار هزار تومان زیان می دهند.

وی اظهارداشت: این درحالیست که از ابتدای سال تاکنون تولیدکنندگان با مشکل کمبود جوجه یکروزه، افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت جوجه یکروزه، افزایش ۲۰ درصدی نهاده های طیور، ۳۵ درصدی دستمزد کارگری، ۲۰ درصدی شانه و کارتن و دارو، واکسن، حامل های انرژی و حمل و نقل روبرو هستند.

به گفته مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار کشور، سال گذشته قیمت هر قطعه جوجه یکروزه تخمگذار هشت هزار تومان بود، اما امسال قیمت این محصول به ۱۶ هزار تومان رسیده است که رشد ۱۰۰ درصدی را نشان می دهد.

علی اکبر خانی براین باور است که با توجه به افزایش چندبرابری هزینه ها و مولفه های تولید نمی توان انتظار داشت قیمت تخم مرغ ثابت بماند و ادامه این روند موجب حذف بی رویه گله های مرغ تخمگذار خواهد شد که نه تنها این صنعت صدمه می بیند بلکه به دلیل از دست دادن ذخایر استراتژیک منافع ملی نیز با خطر روبرو می شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار کشور افزود: به طور قطع با توجه به رشد قیمت مولفه های تولید، قیمت تمام شده هر کیلوگرم تخم مرغ درب واحدهای تولیدی ۱۸ هزار و ۴۰۰ تومان است.

به گفته وی، طبق آخرین مصوبه دی ماه سال ۹۹ قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ درب واحدهای تولیدی ۱۴ هزار تومان تعیین شده بود.

وی گفت:  وقتی گله های تخمگذار حذف می شوند از زمان جوجه ریزی ۶ ماه زمان می برد تا این مرغ بتواند به تولید برسد.

علی اکبر خانی، اجرای راهکارهای پیشنهادی ذخیره سازی گردشی تخم مرغ و افزایش سن گله مرغ تخمگذر از ۹۰ هفته به ۱۱۰ هفته را برای پایداری تولید مناسب دانست و افزود: ادامه روند فعلی برای صنعت مرغ تخمگذار نگران کننده است.

تولیدکنندگان در انتظار تخم مرغ نطفه‌دار مورد نیاز تولید

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار کشور گفت: علیرغم دستور دولت برای واردات تخم مرغ نطفه دار، به دلیل تاخیر در تخصیص ارز هنوز این محصول تامین و وارد کشور نشده، این درحالیست که دولت برای جلوگیری از ضرر تولیدکنندگان و کاهش تولید، چندی پیش مجوز واردات تخم مرغ نطفه دار تخمگذار را صادر کرده است.

وی اظهارداشت: اگر در تیرماه امسال تخم مرغ نطفه‌دار تخمگذار مورد نیاز کشور تامین و وارد نشود، همزمانی کالای وارداتی با کالای تولید داخل از مزارع مرغ مادر فایده ای ندارد و مشکل فعلی صنعت را برطرف نمی کند.

علی اکبرخانی تصریح کرد: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار قرار بود ۶ میلیون عدد تخم مرغ نطفه دار وارد کشور شود که از این میزان ۲.۵ میلیون قطعه جوجه یکروزه تخمگذار تولید می شد که می توانست مشکل صنعت را برطرف کند.

وی گفت: خرداد ماه امسال چهار میلیون و ۷۰۰ هزار قطعه جوجه یکروزه نیاز است که تا به امروز بیش از دو میلیون و ۷۵۰ هزار قطعه آن تامین شده که یک میلیون قطعه کسری جوجه یکروزه تخم گذار را نشان می دهد.

به گزارش ایرنا، طبق آمارها حدود یک میلیون ۱۰۰ هزار تن تخم مرغ در سال ۹۹ در کشور تولید شد که از ابتدای سال تا پایان آذرماه بیش از ۶۰ هزار تن از این محصول به کشورهای هدف صادر شده بود.

 


تصاویر پیوست

skateboarder

پیوست:

کامنت ها

  • نمونه

    April 12th, 2015 at 3:50 PM

    متن

    پاسخ

پیام بگذارید

©Baraiand کلیه حقوق مادی و معنوی حفوظ می باشد